Probiotické bakterie

Probiotické bakterie (neboli kultury mléčného kvašení) jsou "přátelské" mikroorganismy přirozeně přítomné v trávícím traktu každého z nás. Výstelka střev – střevní mikroflóra – je osídlena bezmála 400 druhy mikroorganismů, přičemž u zdravého člověka převažují mikroorganismy rodu Lactobacillus a Bifidobacterium. Podporují správné trávení potravy, udržují střevní mikroflóru v rovnováze a vytvářejí jakousi obrannou linii proti cizorodým látkám a „nepřátelským“ škodlivým bakteriím. Ve střevech sídlí až 70 % našeho imunitního systému a stav střevní mikroflóry tak přímo ovlivňuje kvalitu lidské imunity.

CO JE DOBRÉ VĚDĚT O PROBIOTIKÁCH?

  • Probiotické bakterie jsou velmi náchylné k podmínkám vnějšího prostředí jako je teplota či pH.
  • Sušení probiotických bakterií může způsobit jejich odumření, je proto vhodné používat šetrné metody sušení (např. lyofilizaci) a nevystavovat bakterie vyšším teplotám, např. během balení do blistrů.
  • Po polknutí procházejí probiotické bakterie žaludkem, kde vlivem kyselého prostředí dochází k odumření 80 –90 % nechráněných probiotických bakterií, je proto vhodné, aby probiotické bakterie byly náležitě chráněny.
  • Obsah bakterií je udáván v jednotce CFU (Colony Forming Unit) – ta udává, kolik živých bakterií, tj. takových, které jsou schopné se dále množit, je v tabletě obsaženo.
  • Ve zdravém prostředí tenkého střeva se probiotické bakterie exponenciálně množí až do doby, kdy dojde k dosažení rovnováhy nebo vyčerpání živin.
  • Podávání probiotik je vhodné při léčbě antibiotiky pro prevenci dysmikrobie a následně po léčbě pro revitalizaci střevní mikroflóry.
  • Společnost Merck dodržuje i při výrobě doplňků stravy správnou výrobní a distribuční praxi, čímž je zajištěna očekávaná kvalita.

Produkty Bion3 IMUNITY a Bion3 VITAL jsou doplňky stravy. Nenahrazují pestrou a vyváženou stravu.